Gönderen Konu: Polonya'da Erasmus Öğrencisi Olmak  (Okunma sayısı 15563 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
  • Puanı : 12
    • Polonya
Polonya'da Erasmus Öğrencisi Olmak
« : 19 Şubat 2011, 01:30:42 »
TÜRKİYE - POLONYA

Polonya'da Erasmus öğrencisi olmak ;

-Sınavınıza girdiniz , sonucunuz açıklandı ve artık biliyorsunuz ki size Polonya yolculuğu görünüyor.

-O zaman şimdi biraz Polonya'yı tanımaya çalışalım..

Polonya ;

-Orta Avrupa da bulunan bir ülke.

-Komşuları arasında ; ( Almanya,Çek Cumhuriyeti,Slovakya,Rusya Federasyonu,Litvanya,Ukrayna.. ) bulunuyor.

-Polonya'nın yaklaşık nüfusu 38 milyon.

-Başkenti Varşova.

-Para birimi zloty."1 PLN yaklaşık 0.5 TürkLirası na denk geliyor."

-Polonya ile Türkiye arasındaki saat farkı 1 saat kadar.Türkiye de saat Polonya'ya göre 1 saat ileride.

-Polonya'da genel itibari ile iklim soğuk geçiyor.

-Tabiki sosyal hayat Türkiye'ye nazaran daha düzenli.İnsanlar kurallara Türkiye ile kıyaslarsak daha fazla uyuyorlar diyebiliriz sanırım.Sizde Polonya'ya geldiğinizde bunu farkedeceksiniz tabiki.

-Polonya'da Türkiye'yle kıyasla genel olarak "trenler" ulaşım aracı olarak kullanılıyor.Bu ulaşım şekli ucuz olduğundan , öğrenciler tarafından da sıkça tercih edilen ulaşım şekli.Türkiye'de otobüsler daha çok kullanıldığından ilk başta size farklı gelebilir ancak zamanla sizde alışacaksınız bu duruma.

-Toplu taşıma araçları , otobüsler , Türkiye'ye nazaran daha modern diyebiliriz herhalde.ulaşım ücreti olarak otobüslerde biletler kullanılıyor.Eğer öğrenci iseniz tabiki öğrenci bileti alarak daha uygun fiyata ulaşım ihtiyacınızı sağlayabiliyorsunuz.Ulaşım ücretleri uygun diyebiliriz.Zaten çeşitli biletler mevcut bunu daha sonraki konularda daha açıklayıcı bir şekilde bahsedeceğiz.

-Polonya'da yiyecek açısından bakarsak , et ürünleri pahalı değil diyebiliriz.Ancak kıyafet tarzı ürünler pahalı.Bu yüzden eğer kıyafet olarak Polonya'da alış-veriş yapmayı düşünüyorsanız vazgeçmeyi düşünebilirsiniz :) Yiyeceklerde belli probelmler yaşayabilirsiniz , zira çoğu yiyeceklerde domuz eti ya da domuz katkılı ürünler olabiliyor.Bu konuda dikkatli olun.Bu problemi aşmak içinse belli başlı yiyeceklerin Lehçe karşılıklarınıı bir kağıda not edip ,daha sonra alış-verişinizi yapabilirsiniz.

-Polonya'da Erasmus öğrencisi olarak tabiki bir yurtta kalacaksınız.Zaten size email ile gerektiğinde bu konuda ulaşacaklardır.Yurtlarla ilglide ayrı bir konuda açıklamalar yapacağız.

-Polonya bir erasmus öğrencisinin çokda zorluk çekmeyeceği bir ülke diyebiliriz aslında.Zaten Türk Lirası Zloty den değerli olduğundan para konusunda da şanslı sayılırız.Polonya'ya geldiğiniz ilk zamanlarda harcamalarınıza dikkat edip çok fazla harcama yapmaktan kaçınırsanız,aileden gelen ufak bir katkı ile de geçinebilirsiniz.

-Polonya'da elektronik ürünler Türkiye'ye nazaran daha uygun fiyatlı diyebiliriz.Belki Polonya'dan dönüşünüzde bir cep telefonu , fotoğraf makinası vs.. gibi bir ürün satın almayı düşünebilirsiniz.

-Polonya gezebileceğiniz güzel şehirlere de sahip.Erasmus eğitiminiz zarfında bu şehirleri gezmeyi düşünebilirsiniz.Bu konu hakkında da ilerleyen zamanlarda ayrı olarak ele alacağız.

-Polonya'nın doğu kesiminde fazla olmasalarda ırkçılık yapan birkaç Polonya'lı görmek mümkün.Ancak diğer kesimlerde bu durum daha iyi durumda.Eğer görmezlikten gelirseniz bir sorun çıkmaz..

-Genel olarak durum bu şekilde.Polonya bir Erasmus öğrencisi olarak zevk alabileceğiniz bir ülke.Siz de geldiğinizde zaten fark edeceksiniz.
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2011, 23:10:11 Gönderen: UGUR »
Electrical & Electronics Engineer

ForumErasmus

Polonya'da Erasmus Öğrencisi Olmak
« : 19 Şubat 2011, 01:30:42 »

Çevrimdışı aykut5855

• *
  • Puanı : 0
Ynt: Polonya'da Erasmus Öğrencisi Olmak
« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2011, 21:55:18 »
Hayatımda verdiğim en güzel karardı... : )
Okul hayatım boyunca aldığım en güzel hediye "erasmus"tur.
Bende Polonya'da erasmus yaptım... : ) Tecrübelerimi paylaşmak isterim... : )

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
    • Polonya
« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2011, 21:58:14 »
Hayatımda verdiğim en güzel karardı... : )
Okul hayatım boyunca aldığım en güzel hediye "erasmus"tur.
Bende Polonya'da erasmus yaptım... : ) Tecrübelerimi paylaşmak isterim... : )

Hoşgeldiniz aykut hocam , valla çok güzel olur tecrübelerinizi paylaşırsanız.Polonyanın hangi şehriydi sizinki ? :)
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2011, 21:58:42 Gönderen: UGUR »

Çevrimdışı aykut5855

• *
« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2011, 22:02:33 »
Wroclaw : ) memleketim gibi benimsedim orayı : )

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
    • Polonya
« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2011, 22:07:58 »
Wroclaw : ) memleketim gibi benimsedim orayı : )
Benim yazdıklarım Bialystokla ilgili , eğer wroclaw la ilgili söylemek istedikleriniz varsa ayrı başlıklar açabiliriz. :)
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2011, 22:08:28 Gönderen: UGUR »

Çevrimdışı aykut5855

• *
« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2011, 22:33:54 »
: ) 8-9 ay geçti üstünden ya : ) senin anlattığın kadar detaylarıyla anlatamam : ) İlerde birgün sorusu vs olan olursa ordan cevap veririm Wroclaw hakkında.. : )

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
    • Polonya
« Yanıtla #6 : 29 Nisan 2011, 22:38:20 »
: ) 8-9 ay geçti üstünden ya : ) senin anlattığın kadar detaylarıyla anlatamam : ) İlerde birgün sorusu vs olan olursa ordan cevap veririm Wroclaw hakkında.. : )

o da olru aykut hocam ya sağolasın , geçen biri gelmişti poznan hakkında soruyordu yardımcı olamadık kendisine , yarın birgün de wroclaw çıkarsa direk sana yönlendiririz artık aykut hocam :D

Çevrimdışı aykut5855

• *
« Yanıtla #7 : 29 Nisan 2011, 22:42:03 »
Poznan'ı da biliyorum ama sadece 3 saatim geçti : ) son günüm son 3 saatim polonya'da poznan'da geçti : ) bilseydim daha erken giderdim orayıda görmeye : ) Burdan herkese bir tavsiye gideceğiniz yeri bilseniz bile otobüsten inince illa bir iki kişiye sorun maksat muhabbet olsun..(özellikle bayanlara sorun) : )

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
    • Polonya
« Yanıtla #8 : 29 Nisan 2011, 22:44:04 »
Poznan'ı da biliyorum ama sadece 3 saatim geçti : ) son günüm son 3 saatim polonya'da poznan'da geçti : ) bilseydim daha erken giderdim orayıda görmeye : ) Burdan herkese bir tavsiye gideceğiniz yeri bilseniz bile otobüsten inince illa bir iki kişiye sorun maksat muhabbet olsun..(özellikle bayanlara sorun) : )

:D bayanlara sormamak mümkün mü ?? :D

Çevrimdışı aykut5855

• *
« Yanıtla #9 : 29 Nisan 2011, 22:48:01 »
Poznan'da gelir ayak az daha yanımda birini getiriyordum Türkiye'ye : ) Şaka bir yana biraz sempatik tavırlar takınıp hele birde birkaç cümle lehçe biliyorsan tamam .. : )

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
    • Polonya
Ben lehçe bilmiyorum ya öğrendik birkaç kelime o kadar işimizi görecek kadar dziękuję , dobranoc falan işte.. :D
çok zor ya dilleri 7-8 tane sessiz harf yayana olunca ne yapcan okunmuyor o melet :D

Çevrimdışı aykut5855

• *
Uğur yapma be : ) gitseydin lehçe derslerine : ) zevkli geçiyordu baya : ) 5 ayda ben 6-7 tane cümle öğrendim kendim biraz şekli bozuk cümleler kurabiliyordum : ) bunu çok severler bak : )

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
    • Polonya
Uğur yapma be : ) gitseydin lehçe derslerine : ) zevkli geçiyordu baya : ) 5 ayda ben 6-7 tane cümle öğrendim kendim biraz şekli bozuk cümleler kurabiliyordum : ) bunu çok severler bak : )

valla ne bileyim aykut hocam ya gerçi bu dönem açacaklardı bir lehçe kursu sonradan iptal oldu ne oldu bilmiyorum. :D

Çevrimdışı aykut5855

• *
Benim tek pişmanlığım 1 dönem erasmus yapmış olmam : ) Aklım olsa 2 sene yaparım : ) ) (mümkün değil tabi ama...  )

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
    • Polonya
Benim tek pişmanlığım 1 dönem erasmus yapmış olmam : ) Aklım olsa 2 sene yaparım : ) ) (mümkün değil tabi ama...  )

Bizim bir yıl :D ikinci dönemimdeyim şu an bende aykut hocam.Yok mümkün değil ya 1 yıl izin veriyorlar :D

Çevrimdışı aykut5855

• *
Benim okul hayatım değişti erasmus sayesinde.. : ) fen-debiyat matematik son sınıfım şu an 3.sınıfım 2. döneminde gittim ben gitmeden önce gano 2.20 idi geldiğimde bir dönemde gano 2.58 oldu : ) dönem ortalamam ise 3.50 idi sanırım... : )
Bu sayede ortalamam 2.5 üstüne çıkınca formasyon almaya hak kazandım... : ) yoksa formasyon alamazdım.. : ) Alttan yani 2. sınıfın 2. döneminden 2 dersim vardı : ) onları BA ile geçtim 3'ün 2'si bütün dersleri geçtim 4'ün 2'sinden de bir ders geçtim.. : ) şu an keyfim rahat.. :)

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
    • Polonya
Benim okul hayatım değişti erasmus sayesinde.. : ) fen-debiyat matematik son sınıfım şu an 3.sınıfım 2. döneminde gittim ben gitmeden önce gano 2.20 idi geldiğimde bir dönemde gano 2.58 oldu : ) dönem ortalamam ise 3.50 idi sanırım... : )
Bu sayede ortalamam 2.5 üstüne çıkınca formasyon almaya hak kazandım... : ) yoksa formasyon alamazdım.. : ) Alttan yani 2. sınıfın 2. döneminden 2 dersim vardı : ) onları BA ile geçtim 3'ün 2'si bütün dersleri geçtim 4'ün 2'sinden de bir ders geçtim.. : ) şu an keyfim rahat.. :)

Zaten herhalde erasmus en büyük kıyağı derslerde yapıyor öğrencilere :D Bir senedir kendimi hala 2. sınıfta hissediyorum , o derece :D

Çevrimdışı uncle jesse

• *
« Yanıtla #17 : 01 Aralık 2011, 00:27:59 »
Arkadaslar merhaba. Suanda erasmus programi ile Polonya'ya geldim. Polonya ile ilgili guzel bir blog tutuyorum. Isteyen acip okuyabilir.

http://ujesse.blogspot.com

Buarada isteyen herkese erasmus ve Polonya'da erasmus konularinda elimden geldigince yardimci olmaya calisirim. Herkese kolay gelsin.

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
    • Polonya
« Yanıtla #18 : 01 Aralık 2011, 00:50:50 »
Hoşgeldiniz diyelim öncelikle. :)

Bloğunuzu duyurmak istediğinizi görebiliyorum ve saygıyla karşılıyorum ancak bir defa yazmanız da yeterli olurdu mesajınızı bu şekilde pek hoş görünmüyor.Neyse

Eminim bloğunuzu ziyaret etmek isteyenler olacaktır.
Başarılar ,
İyi çalışmalar dilerim.

Konusuna Ait Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
2418 Gösterim
Son İleti 25 Eylül 2011, 18:39:16
Gönderen: txckdr
0 Yanıt
1377 Gösterim
Son İleti 22 Ocak 2012, 02:46:09
Gönderen: UGUR
6 Yanıt
6270 Gösterim
Son İleti 19 Nisan 2012, 23:55:42
2 Yanıt
4768 Gösterim
Son İleti 21 Aralık 2015, 21:14:29
0 Yanıt
1690 Gösterim
Son İleti 10 Mayıs 2012, 22:01:29

Forum'dan Son Başlıkları Görebilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.