Gönderen Konu: 'Ustalık Eseri' Dünya Mirası Listesi”nde  (Okunma sayısı 2437 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
  • Puanı : 12
    • Polonya
'Ustalık Eseri' Dünya Mirası Listesi”nde
« : 28 Haziran 2011, 13:44:59 »
BM Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), Selimiye Camii ve Külliyesi'ni, “Dünya Mirası Listesi”ne dahil etti.

Fransa'da hafta sonuna kadar süren toplantıların sonunda, Selimiye Camii ve Külliyesi'nin Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmesi bekleniyordu.

Ayrıca BM Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Mirası Komitesi, dünyanın farklı yerlerinden beş sit alanını daha “Dünya Mirası Listesi”ne dahil etti.

DÜNYA MİRASI PROGRAMI NEDİR

1972 tarihli UNESCO "Dünya Doğal ve Kültürel Mirasının Korunması Sözleşmesi"ne göre, dünyada "evrensel seçkin değer" ölçütlerine uyan kültürel ve doğal varlıklar "Dünya Mirası" sayılıyor.

"Dünya Mirası Listesi" adını taşıyan bu listeye girmeyi başaran yerler, dünya çapında statü, prestij, turistik çekicilik, kaynak ve teknik yardım imkanı elde ediyor.

Üye ülkeler ise bunun karşılığında söz konusu yerlerin "otantikliğini ve bütünselliğini" bir Yönetim Planı çerçevesinde korumak üzere gerekli idari önlemleri alma yükümlülüğünü üstleniyor.

Sözleşmenin uygulamasının izlenmesinden 24 ülkeden uluslararası uzmanların seçilerek yer aldığı Dünya Miras Komitesi sorumlu. Listeye girecek yerleri de aynı Komite tespit ediyor.

Türkiye'nin başvuruları sonucunda Dünya Kültür Mirası Listesine 1982 yılından bu yana İstanbul, Divriği Ulu Cami, Truva, Safranbolu, Pamukkale, Kapadokya, Nemrut, Xanthos-Letoon ve Hatuşaş girdi.

Kaynak
Electrical & Electronics Engineer

ForumErasmus

« : 28 Haziran 2011, 13:44:59 »

Çevrimdışı txckdr

• *
  • Puanı : 7
    • Polonya
İstanbul, Divriği Ulu Cami, Truva, Safranbolu, Pamukkale, Kapadokya, Nemrut, Xanthos-Letoon ve Hatuşaş
sadece bu kadar yer mi var Türkiye'den
yazık yaa...
adamlar kendilerindeki 50 yıllık eserleri miraz sayıyorlar bizdeki 500 yıllık yapıları kabul etmeleri için zorluyoruz...
yazık... yazık

Tags:

Konusuna Ait Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
732 Gösterim
Son İleti 19 Haziran 2011, 01:37:05
Gönderen: UGUR
2 Yanıt
1832 Gösterim
Son İleti 25 Eylül 2011, 11:47:27
Gönderen: txckdr
0 Yanıt
1627 Gösterim
Son İleti 12 Aralık 2011, 15:48:30
0 Yanıt
1575 Gösterim
Son İleti 28 Ocak 2012, 15:20:40
0 Yanıt
1541 Gösterim
Son İleti 10 Mayıs 2012, 22:01:29

Forum'dan Son Başlıkları Görebilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.