Gönderen Konu: IP/WALT NEDİR?  (Okunma sayısı 3649 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lazharputlu

• Yönetici
  • *
  • Puanı : 6
  • so personal
    • Polonya
IP/WALT NEDİR?
« : 11 Ekim 2011, 13:48:49 »
ERASMUS YOĞUNLAŞTIRILMIŞ PROGRAMI (IP/WALT INTENSITIVE COURSE)

Projenin Başlığı;
Mühendislik Eğitimine Disiplinler Arası ve Bütüncül Yaklaşım – Gömülü Sistemlerin Tasarımı ve Pratik Çalışmalarını İçeren Gelişmiş Öğrenim Teknolojileri Üzerine Laboratuar Çalışmaları

GİRİŞ

Bu kurs gümülü sistemlerin uygulamalarında kullanılan mikrokontolörlere disiplinler arası ve bütünsel yaklaşımlı mühendislik eğitimine giriştir. Mikro-kontrolörler ve robotik dersler öğrencilere endüstriyel iş yerlerinde ve özel işletmelerde kullanılan bu önemli elemanlar ile alakalı ve çeşitli uygulamalar ile ilgili bilgileri uygulayabilmek konusunda yardımcı olur. Mikro-kontrolörler, robotik montaj işlemleri için mekanikte, bilgi toplamada ve otomobillerdeki anti-kilitleme fren sistemi kontrolü gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılır. Mikro-kontrolörler otomatik üretim işlemlerinde uygulama alanına sahiptir ve bundan başka yeni uygulamaların üretim ve test araştırmaları içinde kullanılır. Mikro-kontrolörler yeniden programlanabilirdir.  Bu sayede kullanıcı programı hataları için denetleyebilir ve son uygulamadan önce kullanıcının hataları düzeltmesi mümkün olur. Ayrıca program öğrencilere PBASIC programlama dilini sunmakla beraber, öğrenciler mikro-kontrolörleri çeşitle gerilim değerleri ve devre tasarımları için programlamayı öğreneceklerdir.

Kurs otomasyona bağlı sosyal konuları bünyesinde barındıracaktır. Bunlar, çeşit çeşit uygulamaların etkisi, tasarımın kolaylığı, mikro-kontrolörlerin fiziksel karakteristiği ve bilgisayar entegrasyonu ile ilişkisidir.

Kursun Amacı

Kurs enstürmantasyon, ölçüm ve bireysel uygulamalar alanında mikro-kontrolörlerin uygulamalarının nasıl geliştirilebileceği ve artırılabileceği konuları üzerine kurulmuştur. Mikro-kontrolör kullanımı son 10- 15 yıldır oldukça arttı. Fiyatlarının aşırı derecede düşmesi ve endüstrideki geniş kullanım alanı ile birlikte öğrenciler için bu bilgiye sahip olmak çalışma sektöründe daha yüksek seviyelere çıkabilmeleri için oldukça gereklidir.

Elektronik mühendisliğinin pratik alanı hızlı bilgisayar ve yongalarının hızlı bir şekilde yayılmasıyla birlikte gelişti. Ek olarak mikro-kontrolörlerin kullanımı ve gömülü sistemler her alanda kullanımı neredeyse kaçınılmaz oldu. Elektrik ve mekanik mühendisleri için ayrılmış olan alanlarda şimdi disiplinler arası entegre dijital ve analog elektronik iletişim ve medikal ve biyolojik çevrelerin çeşitli sistemleri için kullanılıyor. Bu gelişmeler geçen birkaç on yılda gömülü sistemler eğitiminin eşsiz değişimleri ile birlikte oldu.

Kurs boyunca laboratuar derslerinde çok karmaşık mikro-kontrolörler (programlama için kolay ve yüksek seviyeli dil ) ve gömülü sistemler kullanılmayacaktır. Buradaki bilgilerle robotik eğitim, lisans ve yüksek lisans öğrencileri için çok geniş bilimsel disiplinlerde bilgisayar bilimi, elektrik ve elektronik, mekanik ve ayrıca biyoloji mühendisliği, çevre mühendisliği ve fizik gibi alanlarında içine alarak mümkün olacaktır.

Kurs süresince öğrenciler bir sistem geliştirmek zorundadırlar. Örneğin; öğrenciler basit bir ölçüm sistemi veya mobil robot geliştirebilirler. Kontrol sistemi, sensör içerme, aktüatör, mikroişlemciler, mikro-kontrolörler ve yazılım bir parçada birleşmelidir. Öğrenciler farklı modüller, elektronik ve mekanik parçalardan kendi robotlarını üretebilirler. Küçük mobil robotlar sınırlı kompleksliğe sahip sistemlerin gelişmesine olanak sağlar. Fakat buna rağmen öğrenciler ilginç deneyimler elde edebilmektedir. Laboratuar aktiviteleri genellikle 2-3 kişilik öğrenci grupları halinde sıkı bir program içerisinde ve sonunda farklı robot grupları içinde gerçekleşecek olan yarışmalar dâhilinde olacaktır.

Bu kurs ayrıca teknik olarak bazı gereklilikleri de sağlayacak ve öğrencilere bazı kazanımlarda bulunduracaktır. Bunlar:
- Farklı disiplinlerde ve uluslar arası gruplarda işbirliği ve takım çalışması
- Takım üyeleri arasında çalışma koordinasyonu
- Zaman baskısı altında mühendislik çözümlerini bulma
- Öğrenilen teorik bilgileri pratik problemlerin çözümünde kullanma
- Başarısızlıklarda çalışan çözümlere ulaşacak bilgiyi elde etme
- İletişim becerilerinin gelişimi

Genel varsayımlar;

1.    Kurs çoklu-disiplinler lisans ve yüksek lisans öğrencileri içindir.

2.    Kurs mikro-kontrolörler, gömülü sistemler ve robotik uygulamalardan meydana gelir.

3.    Kurs elverişli biçimde, öğrencileri gerekli donanımla donatarak kendi alanlarında mikro-kontrolörlerin teknolojisini nasıl güçlü kullanacaklarını öğretir.

4.    Takım çalışması gibi farklı pedagojik yöntemlerin kullanılması sayesinde teori ve pratik arasında doğru dengeye ulaşmak ve öğrencilere “fabrikadaymış gibi” izlenim sağlamak mümkün olmaktadır.

Bu yoğunlaştırılmış kurs için olan genel varsayımlar öğrencilere bazı mühendislik bilgileri vermek ve bazı pratik özellikleri en etkili yol olarak dersler ve laboratuar çalışmalarında kazandırmayı hedeflemiştir.

Bu kurs, endüstriyel ve araştırmalar için enstürmantasyon ve ölçüm için kullanılan çeşitli gömülü sistemler içiren mikro-kontrolör uygulamalarının mühendislik prensip ve tekliklerine yönelik oluşturulmuştur.

Her takım için geliştirme kartı, çeşitli sensörler, motorlar ve elektronik modüller olmak üzere çeşitli temek elemanlar mevcuttur.

Yoğunlaştırılmış programa öğrenciler çeşitli dallardan katılabilirler. (elektrik ve elektronik, otomasyon, mekanik, bilgisayar bilimi)
It's OK not to be OK...

ForumErasmus

IP/WALT NEDİR?
« : 11 Ekim 2011, 13:48:49 »

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
  • Puanı : 12
    • Polonya
Ynt: IP/WALT NEDİR?
« Yanıtla #1 : 11 Ekim 2011, 21:03:09 »
Yeni bir bölüm , yeni bir heyecan..

Hayırlı olsun ! :)
Electrical & Electronics Engineer

Çevrimdışı SelintiGazer

• Küllerinden savrulurken zorda olsa gördüm gökyüzünü..
  • *
  • Puanı : 2
  • CehennemlikAdam
« Yanıtla #2 : 24 Eylül 2012, 10:10:45 »
IP/WALT NEDİR?

İlk duyduğumda, oda bu forumda ilk kategori açıldığı zaman, nedir ne değildir ufak çaplı bir araştırma yaptım fakat birşey bulamadım. Şimdi bu konuyu görmek büyük mutluluk. Teşekkürler efendim.

Çevrimdışı lazharputlu

• Yönetici
  • *
  • so personal
    • Polonya
« Yanıtla #3 : 24 Eylül 2012, 10:28:13 »
Ne demek efendim bi nebze faydamız olduysa ne mutlu bize :)

Ben de WALT'ı kazandıgımda baya araştırma yapmıştım ve ufak tefek şeyler bulmuştum. Ama programa katılınca anladım aslında ne oldugunu :) Gelecek arkadaslarımız da bizim gibi yarım yamalak bilgiyle programa baslamasınlar diye bir iki cümle yazıverelim dediydik  :-[
It's OK not to be OK...

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
  • Puanı : 12
    • Polonya
« Yanıtla #4 : 24 Eylül 2012, 10:40:30 »
Murat hocam sağolsun bu konunun açılmasında büyük emek sahibi.
Ben de güzel bir bölüm olduğunun kanaatindeyim.Zira pek bilgi yok internette dediğiniz gibi bu konuyla alakalı..Sağolasın Murat hocam ellerin dert görmesin..  :-\
Electrical & Electronics Engineer

Çevrimdışı lazharputlu

• Yönetici
  • *
  • so personal
    • Polonya
« Yanıtla #5 : 05 Ekim 2012, 06:16:40 »
Estagfurullah aga esas boyle bir sitenin kurulmasındaki emeklerinden dolayı sana tesekkürler ediyorum ;)
It's OK not to be OK...

Tags:

Konusuna Ait Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
2388 Gösterim
Son İleti 13 Ekim 2011, 14:39:11
Gönderen: UGUR
3 Yanıt
2802 Gösterim
Son İleti 22 Ekim 2011, 12:51:04
0 Yanıt
2298 Gösterim
Son İleti 23 Ekim 2011, 10:50:43
0 Yanıt
1565 Gösterim
Son İleti 08 Şubat 2012, 10:27:53
10 Yanıt
5368 Gösterim
Son İleti 01 Mart 2012, 20:06:16
Gönderen: lazharputlu

Forum'dan Son Başlıkları Görebilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.