Gönderen Konu: Danimarka Mı Polonya Mı? 2011-2012 Fırat Üniversitesi Öğrenci Tecrübeleri  (Okunma sayısı 4368 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
  • Puanı : 12
    • Polonya
Sevgili Erasmus adayı arkadaşlarım, kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmak için 2011-2012 döneminde Danimarka ve Polonya’ya gitmiş arkadaşlarımızla bağlantı kurdum ve kısa bir mesaj ile onlara bazı sorular sordum. Mesajıma verilen cevapları her ne kadar bu sene katılacak arkadaşlar ile paylaşmış olsam da gelecek sene bu programa katılacak arkadaşlara yardımcı olacağı düşüncesiyle bu mesajları forumun danimarka ve polonya başlıklarına da göndermeyi uygun gördüm. Umarım okuyacağınız cevaplar bir karara varmanızı sağlar. Arkadaşlara gönderdiğim mesajın içeriği şöyle;

İbrahim Çalışır
   İyi günler, Ben Fırat Üniversitesi Elektrik - Elektronik Fakültesi'nden İbrahim Çalışır. Şu an 3. sınıfta okuyorum ve birkaç hafta önce erasmus değişim programına katılmak için başvurdum. Sınav ve mülakat sürecini atlattım, sınav sonuçlarım açıklandı ve yüksek ihtimal ile 1. sırada olarak bu programa katılmaya hak kazanacağım.
   Lafı daha fazla uzatmadan ve sizin de zamanınızdan çalmadan sadede gelmek istiyorum. Eğtiminizi geçirdiğiniz ülke için (Bu mesajı fakültemizdeki 2011-2012 döneminde Danimarka ve Polonya'da Ersamus programına katılmaya hak kazanan her öğrenciye göndereceğim) görüşlerinizi almak istiyorum. Bialystok ve Aalborg üniversitesi arasında bir ikilem içerisindeyim ve forumlar üzerinden de sağlıklı bir bilgi alamadım. Sorularımı maddeler halinde sorar isem daha anlaşılır ve hızlı cevap verebileceğinizi düşünüyorum;
1-) Aylık gideriniz yaklaşık olarak ne kadar? Danimarka için ayda hibe dahil yaklaşık 7000 DKK, Polonya için ise ayda 3950 PLN ye kadar bütçe ayırabileceğim.
2-) Barınma ihtiyacınızı nasıl karşılıyorsunuz? Aylık ne kadar kira ödüyorsunuz? Ve sizce yurt ortamı mı yoksa ev ortamı mı daha iyi?
3-) Derslerin zorluğu, bizim fakültemizi baz alırsanız nasıl? Bu herkese göre değişebilir, biliyorum ama tecrübelerinizi öğrenmek benim için çok önemli.
4-) Vizenizi alırken aynı anda shengen vizesini almak için ayrı bir başvuruda bulundunuz mu, yoksa bu vize artık asıl vizeye entegre olarak mı alınıyor? Ve eğer başka ülkelere seyahat ettiyseniz ülkelerarası geçişte herhangi bir problem yaşadınız mı?
5-) Bulunduğunuz ülkenin ve üniversitenin şu ana kadar ingilizcenize ne kadar katkısı oldu?
   Sorularımı olabildiğince kısa tutmaya çalıştım ve tabi ki isterseniz mesajıma cevap vermeyebilirsiniz. Ve ayrıca isterseniz kaldığınız ülke ve üniversite hakkında bilmem gerekenleri de ekleyerek cevap verebilirsiniz. Cevabınızı aşağıda vereceğim facebook hesabım üzerinden veya direkt olarak e-mail adresime gönderebilirsiniz. Hepinize iyi günler ve başarılar diliyorum.
Şimdi Gelen Cevaplara Bakalım;

Ömer Koç – Aalborg University-Denmark
            Selam öncelikle hayırlı olmasını diliyorum. Önce sorularını cevaplandırayım sonra eklemeler yapabilirim.
Burada ben Aalborgdayım.
1) Danimarka dıger ulkelere gore cok pahalı bı ulke. Aylık gider herkese göre değişir cunku gece hayatı, içki, sigara vs gibi konulardan dolayi farklılık gosterır. Devletin bize vermiş oldugu aylık 3300dkk civarı bu bana yetmedi.ama kesinlıkle yetmez diyede bı rakam deıl .Bence aylık 4000 dkk ile gayet rahat gecinirsin helekı sen 7000dkk dıyosun kesinlikle ve kesinlikle hiçbir sorun olmaz.
2)Ben ve bir arkadasım özel evde kalıyoruz. Evimizin kirası toplam 4500dkk yani kişi başı 2750 dusuyor ama bizim kaldiğımız ev olabılecegının en ıyısı dıyebılırım cunku bölum ıle uzaklıgı sadece 50 metre. Bizim işlemler baya geç olmustu ılk ogrencılerız dıe ondan dolayı ılk zamanlar cok sıkıntı cektık ev bulmakta. Eger aalborgu secersen sana yurt veya okulun evlerı hakkında bılgı gonderecekler ve onceden ayarlayabılırsın.Yurtlar ıyısıde var kotusude tabı okula yakınlıgı onemlı bide evler var evler baya buyuk olmakla bırlkte 6-12 kısı arası degsmekte.Ben bu evlere yerlesmek ıstemıstım olmadı cunku bırcok farklı ulkeden kısılerle tanısıosn inglizce konusu cok onmlı pratık yapma ımkanın var vs. Tabi bu senın tercıhın detaylar sana gelecek maıllerde olacaktır.
3) Eğitim sistemi mükemmel denilecek seviyede. Sınıf en fazla 20 kişi oluyo bazı derslerde dıger muhendslk dalları ıle bırlesebılıyosn. Eğitim oldukca yogun gercekten ogrencı odaklı.Her ıkı donemde proje olacak ve ders ıcerıklerınde ogrendıgını hemen projende uyguluyosn bu proje temalarını unıversıte belırlıyo ve sen ıstedıgını secıp 4-5 kişilk gruplar halınde ekıp oluyosnz.Bu grup ıcın sadece size ait bir oda veriliyor ve ders calısma ortamı ıcın gayet rahat.Her ay semester meeting olup hersey hakkında sıkıntı varmı dıye tek tek soruyorlar ayrıca proje ıcınde supervisiorların olacak sizi yonetıp takıp edecekler.Ve bu projeler cok cok ılerı teknolojı ya yenı yapılmakda olan bırsey yada o yıl ıcınde uretılmıs bıseyı yapmaya yada gelıstrmeye yonelık.Her dersten sonra ders hocalarını odana tek tek gelır ve exercises hakkında yardım etmeye calısır.Lab alanında her ıstedıgın mevcut . Ne ile calısmak ıstersen sen istedip siparıs verdırebılırsın ve bunu unıversıte uygular.Okul kımlık kartınla gece ve hersaat okula gelıp calısabılırsın.Yanı aalborg Uni. egıtımı hakkında konusacak bırsuru şey var yazıya sıgramam belkı.Eger hafıfı bır arastırma yaparsan Aalborg universitesinin dünya sıralamaları ıcınde baya ılerle oldugunu goreceksın özellikle bizim fakulte. proflar phdler master ogrencıler gercekten kendı alanlarında cok basarılı olmuslar. Akedemik kadrolar kendı alanlaında dunyada bilinen kıtaparı basılmıs insanlar bu nedenle eğitim konusunda kusursuz diyebilirim.Ama tabiki cok gayret gostermelısın.
4) Vizede sıkıntı yok onmlı olan oturma ıznı ve bız 3 aylık verılıyor.vizenı alırken bazı evraklar alacaksın onları buraya geldıkten sonra imzalayıp kophenhag'a yolluyosn ve oturma kartın gelıyo ve sorunsuz bırsekılde dıledıgn yere gıdebılırsın . ben turkıyeye gırıs cıkıs yaptm sorun olmadı keza burda arkdaslar heryere gıttıler hatta bende 2 gun sonra avrupa turuna cıkıyorum bır sorun yok.

5) Öncelikle danimarkada ingilizce gercekten ilkokul cocugu bıle senden daha ıyı konusabılıyor.Danca bılmıyorum sorun olurmu dusuncesı hıc olmasın cunku hıc gerek yok burda bilmeyen ınsan daha rastlamadım ben. Biz gec geldgmz ıcın ılk donmkı projede sadce turkler ıdık ve bu ıng acısından baya sıkntı oldu cunku konusak ınsan gerek ondan dolayı ılk donem sıkıntılydı ama sımdı bulundgm odada ispanya danımarka turk vs bırcok kısı var ve zaten bırlıkte calısıyosun inglizcende bır sorun kalmıyo.Bizde ilk donemın vermiş oldugu sıkıntı vardı cunku hem evde turk hemde proje grubunda turk nerdeyse hıc konusamadık ama bu bızım talıhsızlıgımızdi ikinci donmde bu sorun ortadan kaldktı.Derslerede 2 ay ıcınde alısabılıyosun.Bircok farklı mılletten hoca oldugu ıcın bazılarında kendıne ozgu sıvelerı olabılıyo bunada kısa surede alısıyosn.
Yani eğitim hakkında aklında hıc soru olmasın tahmın edecegınden daha ıyı .Sen onlardan deıl onlar senden beklıyor ve senı durtuyor gelişim ogrenım için bu cok ıyı bırsey.Teknık gezi kapsamında yurtdısına bıle goturduler ve bes kurus senden para almadan.
Sonuc olarak şunu kendıne sormalısın.Evet ben kendımı meslegımı ınglızcemı gelıstrmek ıstıyorum, bunun ıcın ders yogunluguna katlanırım calısırım dıyorsan eger kesınlıkle aalborg dıyorum.Kendini gercek mühendis hissedecegin yer burası .Ama hayır ben Erasmus ogrencısıyım dersler bıseklde halolur ben travel, gezmek eglenmek ıstıyorum dersen polonya yada odenseye gıdebılırsın.
Ha aklıma geldı burada bir turk hoca war cok yardımcı oluyor bıze ve o dediki şu yaptıgınız projeler ile avrupanın ıstedıgın ulkesınde ve unıversıtesınde master yapmak ıstersen geri ceviren olmaz. Proje gercekten hayatına yon verecek ve senı cok geliştirecek tabıkı sende gereken calısmayı gosterırsen !

İbrahim Çalışır
            Çok sağol cevabın için, diğer arkadaşların da görüşlerini alıyorum ve bu görüşleri arkadaşlarımla da paylaşacağım. Kararımı verdikten sonra başka sorurlarla da rahatsız ederim sizi. Tekrardan çok teşekkürler.

Ömer Koç
            Rica ederim her zaman sorabilirsiniz geldıkten sonrada yardımcı olurum tabıkı. Ama sunu ısterim ki o sınavda üst sıralarda olanlar tercıh etmelı burayı cunku ınglzce ve ders konusunda biraz daha iyi olunmalı yoksa burda cok sıkıntı olabılır.Aalborgun en onemlı ozellıklerınden biride sehırde 2 unıversite var ve erasmus kapsamında cok sayıda ogrencı var bızım gıbı oda sohbet ortamı olsun uyum saglama olsun bıze cok kolaylık saglıyor. Neyse diğer arkadslarada slm iyi aksamlar.

Tanju Karabina – Aalborg University-Denmark
            Çok iyi bir ingilizce sevıyen ve teknık donanımın yoksa Aalborg senı baya zorlayabılır. kısacası şunu söylemelıyım eger kendını gelıstırmek ıstıyorsan ders ve ıngılızce anlamında kesınlıkle aalborg unıversıtesı.bunu bız değil tum avrupadakı unıversıteler bılıyor. Energy fakultesı olarak burası avrupanın en onde gelen unıversıtelerınden bırısı,sedat hocadan da bunu teyıt ettırebılırsın...
aylık 7000 kronla her turlu gecınırsın,ister evde ıster yurtta kal.zaten burada Akü(ögrenci yerleştirme bızdeki kyk gibi) uygulaması var gelmeden once formunu doldurup depozito olarak bır mıktar ucret yatıracaksın,şayet yurt veya ev cıkmazsa ki bizim burda bır tanıdıgımız var o kurumda çalısan o kısıye yonlendırme de yapabılırz,Aküden ev yada yurtlara basvuru yapabilirsin özel odalı karışık veya yurtlar v.s. biz bu konuda gec kalmıstık.gelecek arkadaslar sanslı olacak.
ikincisi burada sıkıntı cekecegını zannetmıyorum çok turk var,ıstedıgın takdırde sayet buraya gelebılırsen yonlendırme yapabılıriz.
Öncelikle seçimini yapmalısın, gezmek istiyorsan ders çalışmak istemiyorsan odenseye veya polonyaya gıt. Ama şunu söylemeliyim burası da sana oyle ımkanlar verıyor hemde fazlasıyla her donem 400 kron ve her donem teknık gezıler,ögrencı toplantıları,partıler ,v.s. tabı buranın gece hayatı oralardan daha iyi orası da başka mevzu o kısma girmeyelim,Demem o ki burda derslerde başarılı olacaksan rahatlıkla gezmeye vakit bulabılırsın...
Buranın ozellıklerını anlatmakla bıtıremem gercekten dunyanın her yerınden ınsan var unıversıtede,danımarkalılar cok az desem dogrudur.çininden abdsine hındıstanından portekızıne her ırk mevcut ve hepsıde alanlarında uzman kısıler.
oncelıkle secımını yaparsan dıger aşamalarda yani sorularında sana yardımcı oluruz...

Osman Dalaslan – Bialystok University-Poland
Selamun aleykum
İbrahim
1)aylık giderim 800-900 tl arası
2) yurtta kalıyorum yurt daha mantıklı bana göre ve yurt olanakları da harika
3)derslere gelince burda ders diye bı şey yok benim kanaatim yani belki bi tane gicik hoca olur o biraz zorlar ama gene geçersin bırakmıyorlar onun harici dersler çok kolay hocalar çok iyimser davranıyor bize fazla kasmıyorlar
4) vizeyi unuttum ne yaptığımızı ama diğer ülkelere geciste problem yaşamıyorsun
5) o tamamen kisinin kendisine bağlı adam akıllı arkadaslar edinirsen senden iyisi yoktur ama tamamen odana kapanır hiç bir faliyete etkinliğe katılmazsan daha da kotulesebilir sağlam İngilizce bilenler her yerde var onları yakalamak onlarla arayı iyi yapıp çoklu arkadas Gruplarıyla da takılmak baya bı iyi oluyor kültürel anlamda da baya bir şey öğreniyorsun
Sana da kolay gelsin iyi çalısmalar Allah'a emanet ol

Gökçe Gamze Telli – Aalborg University-Denmark
            Mrb. öncelikle hayırlı olsun  elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım..
* burada ünv. ye bağlı bir ofisin öğrencilere kalacak daire sağlamaları gibi bir durum var. Bizim bundan geç haberimiz olmuştu ve ancak danimarkaya gelince başvurdum . şimdi o dairede yaşıyorum. aylık kirası 2000 DKK odam çok büyük değil ama içerisinde kullanacağınız eşyaları onlar sağlıyorlar. bunun birkaç alternatif şekli var aylık en ucuz 1900 DKK en pahalı 3000 DKK ya kadar gidebilir. ama ben benim oda standartlarımın yeterli olduğuna inanıyorum.Evde banyolar ve mutfaklar ortak kullanım alanıdır. 3 tip ev var kızlar için erkekler için bir de karma olanlar..bunlar arasından seçebiliyorsun.. Yurt konusunda aşırı kalabalık olduğunu duydum çok sağlıklı bir ortam gibi gözükmüyor ama yine de iyi diyen bir arkadaşım var..
*aylık giderim dediğim gibi 2000 DKK kira , bunun haricinde bir kereye mahsus kiranın iki katı kadar bir depozito ödüyorsun.. 1000-1500 DKK gibi yiyecek içecek için harcanır.. biliyorsundur ki burası polonyadan çok çok pahalı onu düşün derim.. 350 DKK gibi de eğer okula uzaksan ulaşım için harcarsın ... ama eğer çok uzak değilsen bisiklet kullanırsın ki o bir kültür gibi burda toplu taşıma araçlarından nefret ediliyor  başka şehirlere geçmek için tren biletleri pahalı oluyor uçak da öyle keza.. eğer iyi bir gezerim diyorsan açık söyleyeyim o danimarka için biraz zor çünkü dediğim gibi pahalı
*gelelim okul zor mu?  o güzel soru.. arladaşlar bahsetmişlerdir bence .. şimdi burda derslerden hariç proje yapıyorsun ve bu 17 ECTS. Cok önemli yani.. ona da bir rapor yazıyorsun yaklaşık 100 sayfa gibi tabi grupça.. ve bu rapor didik didik inceleniyor.. sonra o proje sunumu var ki bizi süper stres yapan birşeydi.. o işler biraz zor.. yazılı sınavı olanlar var onlar da pek iç açıcı değil bizde bi ışık olmadı o konuda  bi de derse devamına bakılan en son bi ödev verip geçilen dersler var bak onlar iyi  yani kısacası proje + devam zorunlu dersler geçilebilir düzeyde.. ama dediğin gibi kişiden kişiye değişir.. benim şöyle oldu.. şimdi burada sen ne kadar ingilizce biliyorsun aman yazık bu erasmus öğrencisi yavaş konuşalım da anlasın demiyorlar bi kaçırdın mı gidiyor.. beni dil zorladı başlarda. eğer aalborg dersen yazın kesinlikle toefl düzeyine bi çıkar ingilizceni ki gelince hiç sıkıntı çekmez direk derslere kafa yorabilirsin..birde burda çok dikkat ediyorlar sana ne yapmışsın ne etmişsin nasıl davranmışsın çalışıyor musun? hani ne olsa türkler böyle derler o açıdan dikkat ermek gerekir aman dikkat.. uzun lafın kısası şu aslında eğer ben çalışacağım diyorsan ve gezmek diğer ülkeler pek umrumda değil diyorsan aalborg , ama ben yine ingilizcemi öğrenirim okuldan çevre yaparım dersler hiç beni zorlamasın ve avrupayı gezicem diyorsan polonya.. çünkü aalborg da işe gider gibi okula gidiyorsun sabah kahveni pc ni alıp, derse giriyorsun onun haricinde proje ile uğraşıyorsun sonra da eve gelip uyuyorsun.. ama tabiki de hem sosyal hayatı hem okul hayatını yürüten insanlar var ama ben sosyal hayatta tökezledim onu söyleyeyim çünkü ancak okula yetişiyorum...
*vizeye entegre olarak alıyorsun tekrar müracata gerek yok
* danimarka aksanlı bir ingilizce konuşuyorlar.. ilk başlarda çok sıkıcı sonra anlıyorsun.. okulda biz türklerle aynı grupta olduk proje için ve o yüzden çok katkı görmedik ing. geliştirmek için .. zaten dersleri de anlamakta sıkıntı çekiliyor ilk zamanlar.. ama sonra ben ev arkadaşlarım, onların arkadaşları derken biraz geliştirdim şimdi daha iyi tabi şükürler olsun diyorum  danimarka halkı yaşlı olsun genç olsun ing. bilir sorarsan cevap verir nazik insanlar.. ama tabi ilk olarak danca konuşmayı tercih ederler baktılar bilmiyorsun ing. konuşurlar.. okul o yönden çok iyi herkes ing. konuşuyor pek nadir danca konuşurlar. . bazen kendi aralarında konuşurlar ama derste sana saygıları vardır her zmn ing. konuşurlar..
Uzun uzun yazdım ki iyisin yani  eğer buraya gelirsen özleyeceğin yiyecekleri yanında getir çünkü burada arap bakkallar var bildiğin bizim markaları 3 katına satıyorlar çok sinir bozucu olabiliyor  bide bu sene o kadar soğuk olmadı ama seneye bilemem.. ama yine giyecek konusunda temkinli yaklaşmakta fayda var...
Yazacaklarım bu kadar hakkında hayırlısı olsun iyi günler iyi çalışmalar...

İbrahim Çalışır
            Cevabın için çok teşekkürler, Aalborg da bulunan diğer arkadaşlar da yorumlarını esirgemediler sağolsunlar, bu bilgileri kafalarında bir soru işareti kalmaması için programa katılacak diğer arkadaşlar ile de paylaşacağım, kararımı verdikten sonra seçimim Aalborg olursa başka sorularla da rahatsız ederim sizi  İyi günler ve başarılar.

Gökçe Gamze Telli
            Rica ederim.. şimdi özge ile de konuştum ve o mesajı okuduğunu söyledi.. ona ek olarak şu açıklamaları yaptım aynı şekilde seninle de paylaşmam gerekşr diye düşündüm.. ben buraya gelirken beynimde hiçbirşey yoktu çünkü sorabiliceğimiz kimse yoktu biz ilk geldik biliyorsun.. benim yorumum çok daha fazla realistik bir yorum çünkü ben olaylara dışarıdan bakabiliyorum.. başınıza gelebilecekler aşağı yukarı bu yazdıklarım , hepsini bilin istedim.. ama onun haricinde tabiki de bu okul zor tamam ama imkansız değil.. eğer çalışırsanız ve idaalleri olan bir insansınız bu okula gelmek ilk adımdır sizin için.. çünkü burda ders çalışacağım derseniz size sağlayamayacağı imkan neredeyse yok gibidir.. okulu ve kütüphaneyi açabilen bir giriş kartı veriyorlar.. istediğin zaman içeri girebilirsin.. ben burda kütüphanede uyuyan( uyuyabilinecek koltuklar var istenirse) ya da11 e kadar çalışabilenleri gördüm ve sonra insan tabiki de kendine soruyor bak millet neler yapıyor biz bu türkler neden bu kadar tembeliz? ve bu kadar çok çalışan insanların çoğu da danimarkalılardır.. şaşırtıcı bir şekilde.. işte demem o ki. kendinizi tartın iyi bir yere gelmek istiyor muyum ileride? erasmusu sadece bir seyahat olarak mı görüyorum ? yoksa gerçekten bana bir katkısı olsun istiyor muyum ? bu soruları netleştirin.. eğer ki kendinizi geliştirmek istiyorsanız ilk tercih burasıdır.. ve bu yolda bir şeyleri göze almak gerekir.. okul biraz uzar ama ing. sıkıntısı çekmiyorsanız ve anlamadığınız yer konusunda derste hocaya sorarsanız belki siz hepsinden geçebilirsiniz.. bizim dezavantajımız ing. düzeyimizin iyi olmaması oldu özellikle teknik ingilizce.. Bunları eklemek istedim çünkü eğer gelip burada iyi şeyler elde edecekseni bunu negatif etkilemek istemem.. ama şimdi herşeyi tüm ayrıntılarıyla biliyorsunuz.. diğer arkadaşlarımla bir tartışma yapacağım bu konuda ilerleyen günlerde.. olaylara tamamen dışarıdan bakmaya çalışacağız muhtemelen toplu bir cevap yazacağız ondan sonra.. görüşmek üzere kolay gelsin türkiyeme kocaman selamlar.

Metin Sülü – Bialystok University – Poland
            Kusura bakma mesajını erken yanıtlayamadım. Senin adına sevindim tebrik ederim.
1) Polonya için aylık 1000 tl ya da üzeri gidebiliyor ama tabiki bu sana bağlı eğer buralarda parti, diğer ülkelere gezme olaylarında v.s etkinlikte çok fazla bulunursan daha fazlada gidebilir ama burası çok da pahalı bi yer olmadığı için istersen hemen hemen yalnız hibe ile de geçinebilirsin çok bi sorun olmaz yani;) ama Danimarka pahalı diye duydum.
2) Evi düşünme sana tavsiyem Delta yurdunda kal çünkü diğerlerine nazaran daha iyi ayrıca Erasmus hayatı için yurt daha iyi;) Bu yurtta 2 kişilik ve tek kişilik odalar var tercihine göre seçebilirsin aylık buzdalabı dahil 450 zl.
3) Bizim fakültede dersleri geçmek için çalışmak zorundasın ama burada çok da zor değil bi şekilde geçebilirsin ama iyi bi notla geçmek istersen belki biraz çalışabilirsin ama onuda sadece sınavdan bi kaç gün önce halledebilirsin;) Danimarkada da arkadaşlar dersler zorluyor dedi sanırım burası o yönden daha iyi.
4) Vize işlemlerini pek hatırlayamıyacam onu ilgili yererden öğrenebilirsin onun dışında da aldığın shengen vizesiyle tüm avrupa ülkelerine bi sorun olmadan rahatlıkla gidebilirsin.
5) Derslere ilgili olmak istersen teknik ingilizceni daha iyi geliştirebilirsin onun dışında da yabancı arkadaş çevreni geniş tut ister istemez ingilizcen daha iyi olacaktır zaten;)
Bunlar dışında çok söyliyecek bişeyim yok aklında belki çeşitli sorular olacaktır ama onlara çok da takılmana gerek yok sadece gel ve Erasmus life yaşa;) tabi yinede kafana takılan bişey olursa istersen beni ekle, online da sorabilirsin tekrardan hayırlı olsun.

Yusuf Deniz – Odense Technical College – Denmark
             Merabalar kardeş hayırlı olsun öncelikle.ben odensedeydim.aylık 6000 kron gayet iyi.çünkü bizim yurdun depozitosunu(6000) kron okul verdi,bisikletleride okul verdi.yurdumuz da ev şeklindeydi zaten.her evde 2 kişi kalıyo.mutfak tuvalet ortak.bi yurt için gayet iyidi.diğer şehirlerdeki arkadaşlarımızın kaldıkları yerleri duyunca biz bayağı lüksü yaşıyoruz dedik:) yurt ücreti ısınma internet falan hepsi dahil toplam 2200 kron civarıydı.ama odense sessiz bi şehir.akşam 6-7gibi hayat bitiyo.heryer kapanıyo.perşembe cuma cumartesi geceleri gece kulüplerine gidiliyo.eğlenceleri bu diyebilirim.fakültedede dersler pratik dayalı.dönem sonunda 14 tane sunum var.14 sunum konusundan birini kurayla çekiyo hocalar.anlatıp geçiyosun.dönem içinde projeleri yaptıysan(daha doğrusu yapmak için uğraştıysan) sunumda bırakmıyolar.yüksek bi notla geçmiyosun ama kalmıyosunda.vize için ayrıdan shengene gerek yok. ingilizce için ya yabancılarla kaynaş.ya da beraber gittiğin arkadaşlarla aranızda ingilizce konuşun.ama bana kalırsa polonyaya git.ora erasmus ülkesi.bir çok erasmus öğrencisi var .daha hareketli. odense sakin bi yer.artık hangisine karar verirsen.tekrardan hayırlı olsun.sormak istediğin başka konu olursa elimden geldiğince yardımcı olurum. Görüşmek üzere

* Bu mesaj snoopfox tarafından düzenlenmiş , bu konuya aktarılmıştır.
Electrical & Electronics Engineer

Çevrimdışı txckdr

• *
  • Puanı : 7
    • Polonya
Bende o sıralar polonyadaydım..
Admin benim görüşlerime yer vermek yok mu?
Aynı yere gittik diye Harranlı muamelesi görmüş gibi hissettim şimdi. :o

Çevrimdışı UGUR

• Yönetici
  • *
  • Puanı : 12
    • Polonya
Sen istediğin yere yaz ortağım, sana her yer serbest :)
Electrical & Electronics Engineer

Konusuna Ait Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
7 Yanıt
6636 Gösterim
Son İleti 05 Nisan 2011, 01:02:15
Gönderen: elalembelalem
1 Yanıt
3685 Gösterim
Son İleti 01 Aralık 2011, 00:30:39
Gönderen: uncle jesse
2 Yanıt
4039 Gösterim
Son İleti 30 Haziran 2011, 18:35:46
Gönderen: SelintiGazer
0 Yanıt
1267 Gösterim
Son İleti 22 Ocak 2012, 02:46:09
Gönderen: UGUR
6 Yanıt
5697 Gösterim
Son İleti 19 Nisan 2012, 23:55:42
Gönderen: UGUR

Forum'dan Son Başlıkları Görebilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.